Usaldamine. Kuidas?
Usaldamine on mõiste, mida võib vahel segamini ajada hülgamisega. Ja teinekord võid usaldamise segamini ajada ponnistamisega. Hülgamine ja ponnistamine on ühe mündi kaks poolt. Usaldus on sellise paradigma väline mõiste.
Usaldamine algab jalataldadest. Sa tunned taldades ja sealt lähtuvalt kogu ülejäänud kehas seda keskmes oleku tunnet, kus mitte miski ei saa sind ümber lükata. See on usaldamise telg. Ja selles teljes on igavene kindlus ja ajatu dünaamika.
Kui see telg on paigas, siis me ei heitu kui “kõik ei lähe plaani päraselt”, see ei morjenda meid üldse, me lihtsalt võtame kõik vastu, mis “on” ja täheldame tõsiasja. Me teame, et kõik juhtub meie kasuks. Me ei muretse, et “kuidas siis nüüd edasi või mis nüüd saab”. Mitte miski ei saa meid pikali puhuda. Iga juhtuv või mitte juhtuv asi meie elus viib meid uue uudishimuliku küsimuse või veelgi suurema usaldamise juurde. Me kasvame pikemaks.
Heaküll, Iida. Telg. Aga mida selleks usaldamiseks ikkagi tegema peab? Jah. Usaldamine ei ole hülgamine, kus meie laps on haige ja me lihtsalt tõdeme, et “ah, küll ta terveks saab”, kutsume seda usalduseks ja läheme eluga edasi. Usaldamine ei ole olukorra vältimine, ignoreerimine. Samas ei ole see ka pinge lisamine ja survestamine. Usaldamine on…juhatusele avatud olemine. Uudishimulik vaatlemine ja vajadusel katsetamine. Usaldamine on selge, kuid pingevaba väljendamine, et mis see täpselt on, mida me tahame ja siis selle ellu naeratamine. Vaatlemine. Nii et silmad ei pingestu. Avaralt. Nagu naeratav ja elunäinud vanamees kiiktoolis, kes teab täpselt, et kõik laheneb. A-rühma mäletate? “I love it when a plan comes together”, ainult et ilma plaanita ja juba siis kui plaan veel “pole kokku tulnud”. Aga tunne on sama. See on täpne ja mänguline ja rõõmus.
Ma olen viimased neli aastat süvenenud järjest enam laste vabaõppe (unschooling) teemasse. See on …elu. Kus laps järgneb oma sisemisele kirele, inspiratsioonile, huvidele, kogu elule ja iseenda sisemisele juhatusele, mitte ei õpi kellegi teise (kooli, ühiskonna, vanemate..) etteantud infot, etteantud tempos ja etteantud viisidel. Ja kui vabaõppe vanemad ütlevad, et “nad usaldavad, et nende laps õpib”, siis teised vanemad kujutavad ette, et see on midagi sarnast sellele nagu vanemad oleks oma lapse ja tema hariduse hüljanud. Vallandub terve pandoora laeka täis hirmupõhiseid mõtteid ja küsimusi. Sest hülgamise ja ponnistamise teljel ongi ju ainult need kaks poolust. Aga ei.
Kui ma usaldan, et mu laps õpib, siis ma olen täiesti ärkvel. Üleni märkamas. Ma NÄEN oma last. Mitte saavutusi või puudusi või isiklikke ootusi, vaid ma näen oma last. Ja ma märkan, mis teda köidab. Ma märkan tema küsimusi. Ma märkan seda, mis tal on käpas ja seda, milles ta vajab toetust. Ma märkan, millal ta seda toetust vajab ja mis viisil. Ma avan võimalusi. Ja ma olen uudishimulik ja ma katsetan. Ma usaldan, et ta õpib, sest mitteõppimine on võimatu. Ma näen neid uusi seoseid, mida ta asjade ja info vahele loob. Ja ma ei loo isiklikke ootusi sellest, mida või millal ta peaks õppima. Ma tean, et ta õpib seda, mis on oluline. Talle ja tema elu joks. Ma näen tema rütmi ja ma näen ka seda, kui mul on vaja püsti tõusta, ja mõneks hetkeks ohjad haarata, et siis mõni hetk hiljem jälle vanaisana kiiktooli vajuda ja naeratada. See kõik on osa usaldamisest. Üldse mitte väga passiivne. Küll aga väga rõõmus ja ärkvel ja lõdvestunud.
Ja kui sa siis kavatsed usaldada…aga märkad, et kaldud hoopis hülgama (ignoreerima) või ponnistama (survestama), siis tõuse korraks püsti ja…leia oma jalataldades see tunne jälle üles. Luba endal kõikuda ja leida oma kese. Oma telg. Kohe hakkab kergem. Ja oledki taas valmis tantsima.
Iidala
IIDALA ehk Iida-Leena Materasu on professionaalne ning mitteduaalset vaadet kandev terapeut, sõnavõlur, nõustaja, ema, naine ja inimene. Ta juhendab igapäevaselt nii gruppe (kursused, hingamisgrupid, vaikusematkad) kui ka erakliente nii Eestis, Iirimaal kui rahvusvaheliselt. Kuula kodulehelt iidala tasuta meditatsioone või uuri erinevate sündmuste ja kursuste kohta. Konsultatsioonideks, Vaikusematkadeks, Algallika Hingamisteraapiaks või Biodünaamiliseks Kraniosakraalteraapiaks ÜHENDU SIIN!