Mis on motivatsioon ja mis on inspiratsioon?
Lähtuvalt küsimusest laste vähese motiveerituse kohta koolisüsteemis toimida nii nagu täiskasvanud soovivad, panen kirja, mis on motivatsioon ja mis on inspiratsioon, üldiselt.
Mis on väline motivatsioon?
Väline motivatsioon on väljast poolt/kellegi teise poolt inimesele peale pandud nõue. See võib olla negatiivne (piits, halb hinne, karistus…) või positiivne (hea hinne, präänik, kiitus, raha…). Väline motivatsioon võib olla ka stamp, mis on inimesele esitatud ja mille ta on üle võtnud, kuid mis ei tulene tema enda seest ja ei ühti võibolla isegi tema väärtustega või sisetundega. Näiteks: tahan saada targaks. Selline kunstlik ja abstraktne soov on tavaliselt ajendatud väljast poolt… mingite spetsiifiliste teadmise/oskuste omandamist (kogu maailma teadmiste/oskuste hulgast) peetakse näiteks perekonnas ja/või konkreetses ühiskonnas tarkuse näitajaks ja sellega on seotud mingi alateadlik “staatuse” seisund või “hea hinnang/heas kirjas olemine/väärt olemine” ja siis ongi loodud tegelikult väline motivatsioon. Välise motivatsiooni pealt tegutsemine jätab inimese lõppkokkuvõttes “seest tühjaks”, sest see loob pinget, mitte tegelikku avardumist.
Mis on sisemine motivatsioon?
Sisemine motivatsioon on see, kui väliste autoriteetide hääl (vanem, õpetaja, treener, ühiskond…) on muutunud inimese sisehääleks. Piits ja präänik ei asu nüüd mitte väljaspool inimest, vaid inimese enda sees. “Tahan saada häid hindeid…” “Tahan joosta lõpuni maratoni”… Kui inimene iseenda standardile ei vasta, siis on ka sisemine kriitika ja väärtusetuse tunne päris kõva. Sisemine motivatsioon on natuke sadistlik seisund ja tekib aja jooksul.
Nii sisemine kui väline motivatsioon on väga lühi-ajalise loomuga, kui nad just otseselt pole seotud inimese kõige primaarsema ellujäämise hirmuga. Sellega on seletatav igasugune uusaasta lubadustest taganemine, kaalulangetamise eesmärgil tegelik suutmatus trenni teha ja inimeste mandumine, kui nad vaid raha pärast tööl käivad/hinnete pärast koolis käivad. Motivatsiooni pealt töötamine on inimesele üldiselt kas raske või mingil tasandil ennast-kahjustav, kuid ühiskonnas väga tunnustatud, lugupeetud ja soositud toimismehhanism. Loodus/universum ja meie enda keha sellist toimimist siiski ei toeta ega soosi.
Mis on inspiratsioon?
Inspiratsioon on inimese seest kas “iseeneslikult” või siemise või välise impulsi mõjul tekkiv lükkejõud…heureka…hea mõte…idee! Inspiratsioon on alati seotud sellega, mis on meie jaoks tõeliselt ja päriselt oluline, isegi kui see esmapilgul alati nii ei paista. Inspiratsioon on seotud sellega, miks me siia ilma oleme sündinud. Inspiratsioon on peamine tegutsemise jõud kõigile vabadele inimestele ja ka lastele, kel on olnud õnne kasvada vabaõppe stiilis kodus või mõnes demokraatlikus koolis. Paljud täiskasvanud pühenduvad pärast pikki aastaid motivatsiooni taga ajamist ja läbipõlemist uuesti oma sisemise inspiratsiooni ja kutsumuse üles leidmisele. Inspiratsioon on väga praktiline ja leiab aset hetkes, võib olla nii lühiajaline kui elukestev. Inspiratsiooni tunneb ära selle järgi, et inimese silmad säravad. Üldjuhul isegi kell 5 hommikul. Inspireeritud tegevus on inimese jaoks väga huvitav ja sellele keskendumine on lihtne ja loomulik.
Vastates väga lühidalt küsimusele, mida teha koolis laste motivatsioonipuudusega, pean vastama, et sellega ei anna ausalt öeldes midagi eriti teha, sest motivatsioonipuudus on laste tervislik ja aus vastus meie ühiskonnas levinud tavalisele koolisüsteemile. Motivatsiooni pealt tegutsemise aluseks on hirm ja usaldamatus elu ja inspiratsiooni ning inimese (eriti lapse) loomuliku õppimise vaistu vastu. Lastel ja üldse inimestel on sellele sisse ehitatud loomulik vastureaktsioon. On väga väike hulk lapsi, kes selles süsteemis terviklikult oma inspiratsiooni säilitavad, õitsevad ja lendavad ja siin ei ole ka tavaliselt põhjuseks süsteem ise, vaid hoopis mingid muud tegurid. Siiski on hästi palju, mida me saame oma lapse jaoks ära teha, et teda igakülgselt toetada, kui meie ühine valik on siiski selles süsteemis jätkata, mis nii mõnelgi juhul võib olla hetkel vajalik/kättesaadav/soovitud.
Iidala
IIDALA ehk Iida-Leena Materasu on professionaalne ning mitteduaalset vaadet kandev terapeut, sõnavõlur, nõustaja, ema, naine ja inimene. Ta juhendab igapäevaselt nii gruppe (kursused, hingamisgrupid, vaikusematkad) kui ka erakliente nii Eestis, Iirimaal kui rahvusvaheliselt. Kuula kodulehelt iidala tasuta meditatsioone või uuri erinevate sündmuste ja kursuste kohta. Konsultatsioonideks, Vaikusematkadeks, Algallika Hingamisteraapiaks või Biodünaamiliseks Kraniosakraalteraapiaks ÜHENDU SIIN!